Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Το Forum της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ ΑΕΙ ΒΟΛΟΥ
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΔΑΠ-ΝΔΦΚ ΒΟΛΟΥΔΑΠ-ΝΔΦΚ ΒΟΛΟΥ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Παραιτήθηκε ο Χρήστος Κίττας

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΘΡΑΣΟΣ
Πουλί
Πουλί



Αριθμός μηνυμάτων : 85
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009

Παραιτήθηκε ο Χρήστος Κίττας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Παραιτήθηκε ο Χρήστος Κίττας   Παραιτήθηκε ο Χρήστος Κίττας EmptyΠεμ Δεκ 10, 2009 11:54 pm

Παραιτήθηκε ο Χρήστος Κίττας

Παραιτήθηκε ο Χρήστος Κίττας Image

Την παραίτησή του υπέβαλε πριν από λίγο ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών Χρήστος Κίττας.

Ο κ. Κίττας είχε δεχθεί επίθεση την περασμένη Κυριακή από νεαρούς, οι οποίοι προσπάθησαν να καταλάβουν το κτίριο της Πρυτανείας, που βρίσκεται στην οδό Πανεπιστημίου.

Ο Χρήστος Κίττας πήρε χθες εξιτήριο από το Ιπποκράτειο Νοσοκομείο, όπου νοσηλευόταν με συμπτώματα κολπικής μαρμαρυγής και εκδορές μετά από την επίθεση που δέχθηκε.

Σε γραπτή του δήλωση, χθες, ο πρύτανης απηύθυνε έκκληση στους αρχηγούς των κομμάτων, στα ΜΜΕ και την εκπαιδευτική κοινότητα να μην αναλωθούν σε ατέρμονες συζητήσεις, αδικαιολόγητες κομματικές αντεγκλήσεις και περίπλοκες αναλύσεις χωρίς να κάνουν ουσιαστική πρόταση.

«Mην ασχοληθείτε για μια ακόμα φορά με το δένδρο και χάσετε το δάσος. Προσωπικά πληρώνω τις επιλογές μου» αναφέρει χαρακτηριστικά και συνεχίζει: «Από τη στιγμή που 18 ή και 20 χρονών παιδιά, τα οποία θα μπορούσαν να είναι μαθητές μου ή εγγόνια μου, βιαιοπραγούν και καταστρέφουν το ναό της ελεύθερης σκέψης, το ναό της Παιδείας, εγώ έχω στερέψει, έχω πεθάνει ψυχικά. Δεν έχει σημασία ο όποιος σωματικός μου τραυματισμός».
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Παραιτήθηκε ο Χρήστος Κίττας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Γενικά :: Νέα και Συζήτηση-
Μετάβαση σε: